مطالعات توجیهی فنی و اقتصادی قوانین جاری کشور

قانون برای برنامه و بودجه کشور اینگونه مقرر داشته است که طرح های عمرانی بر اساس مطالعات توجیهی فنی و اقتصادی انتخاب و اجرا شوند. همان گونه پیشتر بیان گردید منظور از مطالعات توجیهی جمع آوری یک سری آمار و اطلاعات در مورد طرح و تحلیل آن اطلاعات و آمار به منظور اظهار نظر در مورد سودآوری آن و اطمینان از بررسی کلیه گزینه های موجود و انتخاب بهترین گزینه که از لحاظ اقتصادی و اجتماعی می باشد. حال جهت اینگونه مطالعات انجام چندین مرحله الزامی است :
1- مطالعه شناسایی.
۲- مطالعه مقدماتی
٣- مطالعات تخصصی
 ۴- مطالعات توجیهی تفصیلی
که انجام کلیه این مراحل در قالب مطالعات امکان سنجی صورت می گیرد. در بخش مطالعات توجیهی تفصیلی مراحل مختلف دیگری صورت می گیرد که عبارتند از: بررسی نیاز یا تقاضا، تعیین مقادیر - کیفیت و زمان بندی منابع فیزیکی مورد نیاز و محصول طرح، تعيين قیمتهای منابع و محصول طرح به منظور برآورد هزینه و فایده آن، تعین سود مالی یا سود اقتصادی که بر اساس آن بتوان گزینه های مختلف یک طرح را با هم مقایسه کرد و طرح مورد مطالعه را با سایر طرح ها مقایسه نمود.
ضمیمه همه این ابزارها، یک راهنما در مورد نحوه انجام مطالعات امکان سنجی ارائه می شود که دربرگیرنده مطالب بسیار مفیدی است. در این راهنما بطور مفصل به مواردی که در مطالعات امکان سنجی بدانها پرداخته می شود، اشاره شده است. در این کتابچه پس از معرفی مطالعات پیش از سرمایه گذاری - پیش از امکان سنجی و امکان سنجی، بطور مفصل به موارد زیر می پردازد:


۱- تحلیل بازار و مفاهیم بازاریابی: در این بخش پس از معرفی مفهوم بازاریابی، به تحقیقات بازار و روش انجام آن می پردازد. سپس نحوه هماهنگی استراتژی اصلی پروژه و مفاهیم بازاریابی در پروژه را بیان می دارد. در پایان نحوه برخورد با هزینه های بازاریابی ارائه می گردد.
۲- مواد خام و ملزومات کارخانه : در این بخش یک طبقه بندی کلی از مواد خام و ملزومات ورودی پروژه انجام می گیرد. سپس به نیاز های پروژه، میزان دسترسی به این ورودی ها، برنامه فروش آنها در بازار و هزینه های مربوطه پرداخته می شود.
۳- موقعیت مکانی و محیطی پروژه: در این بخش به یکی از مهمترین عوامل مؤثر بر اجرای پروژه که همان مکان اجرای پروژه است پرداخته می شود. نکته مهم این فصل، راهکاری است که پیش روی صاحبان پروژه قرار می گیرد که چگونه منطقه ای را برای اجرای پروژه برگزینند که هم برای آنها سودآور بوده و هم منافع ملی را به خطر نیافکند.
۴- مسئله فنی - مهندسی و تکنولوژی: مسائل فنی - مهندسی و تکنولوژی مورد نیاز پروژه در این بخش مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. نحوه تهیه برنامه تولید ، پیش بینی ظرفیت کارخانه ، انتخاب تکنولوژی ، خرید و انتقال آن ، بحث مهندسی اصولی و تفصیلی انتخاب ماشین آلات و تجهیزات، فعالیتهای مربوط به مهندسی سیویل، الزامات نگهداری و جایگزینی و نهایتا برآورد هزینه های مربوط به موارد فوق از جمله مواردی است که مفصلا بدانها پرداخته می شود و راهنمای بسیار خوبی برای صاحبان یک پروژه جهت اجرای موفق آن خواهد بود.
۵- سازمان و هزینه های سربار: در این بخش مسئله مدیریت و سازمان پروژه، طراحی سازمانی و هزینه های سربار مربوط به پروژه مورد بحث قرار می گیرند.
۶- منابع نیروی انسانی: از آنجائیکه نیروی انسانی در هر فعالیتی از مهمترین عوامل موفقیت آن خواهد بود، این بخش به این مسئله مهم اختصاص داده شده است. طبقه بندی انواع وظایف، محیط اقتصادی - اجتماعی و فرهنگی سازمانی، الزامات مربوط به پروژه، میزان دسترسی و استخدام نیروی انسانی، برنامه های آموزشی و برآورد هزینه های مربوط به کلیه موارد فوق در این فصل بحث گردیده است.
۷- برنامه ریزی و بودجه بندی اجرای پروژه: در این اهداف برنامه ریزی - مراحل اجرای پروژه - برنامه ریزی زمانی پروژه و نحوه پیش بینی بودجه اجرای پروژه مورد بحث و تحلیل قرار می گیرد .

 

مطالعات توجیهی فنی و اقتصادی قوانین

تدوین طرح توجیهی

 

 

 

شرکت نوین گستر الموت با سال ها تجربه در زمینه مشاوره مالی و سرمایه گذاری ، ارائه خدمات تأمین مالی و ارایه خدمات فنی مهندسی توانسته است دانش مناسبی در این زمینه ها کسب نماید و به شرکت های مختلف مشاوره های لازم را ارائه نماید.

  • تدوین طرح های توجیهی صنعتی
  • تدوین طرح های توجیهی کشاورزی
  • تدوین طرح های توجیهی گردشگری
  • تدوین طرح های توجیهی خدماتی

ما اینجا هستیم:

کرج، خیابان درختی، میدان مادر به سمت سه راه تهران، مجتمع اشکان، طبقه 5، واحد23

02634235185

02634235185

09121315289

 info @ investplan.ir

 

تمامی حقوق اين سايت برای شرکت نوین گستر الموت محفوظ می باشد. Copyright © 2020 InvestPlan.ir

طراحی وب سایت توسط : هلدینگ دیاکو